Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Video Galeri

1974’ün Şifreleri – Kıbrıs Barış Harekatı

VİDEO – ABD ve İngiltere 1964 ve 1967’de olduğu gibi Türkiye’yi bir kez daha durdurmak için girişimlerini sürdürürken, 20 Temmuz Cumartesi sabahı saat 06.05’te ilk Türk paraşütçü taburu Kıbrıs’a ayak basmıştı bile…

Basit bir taktik hamle, savaş alanında ne büyük sonuçlara yol açar? Tarihimizde örnekleri mevcut!

15 Temmuz 1974’te gerçekleşen Nikos Sampson darbesi haber alınır alınmaz, CHP-MSP koalisyon hükümeti, hazırlık tamamlanır tamamlanmaz derhal müdahale kararını aldı. Türkiye garantör ülke olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sonu olarak kabul edilebilecek bu darbeye karşı müdahale hakkına sahipti. Başbakan Ecevit, uluslararası toplumun da onayını elde edebilmek için görüşmeler yürüttü.

İngiltere’nin Yunan yanlısı yaklaşımı nedeniyle bir sonuç alınamayacağı ilk baştan belli olmasına rağmen, sabırla ve her adımını kamuoyuna açıklayarak çalıştı. Bu görüşmelerde harcanan süre, aslında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hazırlık için zaman kazandırıyordu.

Ecevit Hükümeti, Türk ordusuna Kıbrıs’a müdahale yetkisinin görüşülmesi için, Meclisi 20 Temmuz cumartesi günü toplantıya çağırdığı duyurdu. Londra, Washington, Atina; TBMM’nin cumartesi günü saat 15.00’te yapacağı toplantıyı bekliyordu.

ABD ve İngiltere bir yandan da 1964 ve 1967’de olduğu gibi Türkiye’yi bir kez daha durdurmak için girişimlerini sürdürürken, 20 Temmuz Cumartesi sabahı saat 06.05’te ilk Türk paraşütçü taburu Kıbrıs’a ayak basmıştı bile… Hemen ardından komando taburunu taşıyan helikopterler Kıbrıs semalarında göründü.

Saat 08.50’de Çakmak Görev Kuvveti Girne yakınlarındaki plaja kapak attı. Asker karaya çıkmaya başladı. Meclis’ten yetki aldıktan sonra Kıbrıs’a doğru yola çıkacağını zannettikleri Türk Ordusu, çoktan Kıbrıs’a ayak basmıştı bile. Amerikalıların da, İngilizlerin de yapabileceği hiçbir şey kalmamıştı o an… “En kötü ihtimal, yolda durdururuz” zannettikleri Türk Ordusu çoktan Kıbrıs’a varmıştı…Amerikan 6. Filosu çok uzaklarda kalmıştı.

Kıbrıs Barış Harekâtı’na stratejik olarak “baskın” niteliği kazandıran adımlardan biri budur ama tek önemli adım değildir… Dahası da var… Kıbrıs’ta yaşanan tüm sürprizler bu videoda… “Ayşe tatile çıksın” sözünün perde arkasını merak ediyor musunuz?

Detayları videoda…

KIBRIS BARIŞ HAREKATI VİDEO SERİMİZDEN

Video Listesi

DİĞER VİDEOLAR

Verified by MonsterInsights