Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Video Galeri

Çanakkale’de Devlerin Savaşı: Muavenet-i Milliye ve HMS Goliath

 Bildiğiniz üzere Çanakkale Savaşı sadece deniz savaşı değildir, sadece kara savaşı da değildir.

Çanakkale cephesinde kara savaşları olarak adlandırdığımız ve 25 Nisan 1915’te başlayıp 1916’nın ilk günlerinde sona eren o kesit içerisinde denizde de çok önemli mücadeleler vardı. Bu videomuzda denizcilerimizin çok önemli bir başarısının öyküsüne işaret edeceğiz ve Muavenet-i Milliye muhribinden söz edeceğiz.
Çanakkale kara savaşları sırasında, düşman zırhlılarının topları Gelibolu’daki savunma hattını canı pahasına tutmakta direnen Türk birliklerinin başının belasıydı. Güney Grubu Komutanlığı’nın talebi üzerine planlamalar yapıldı, Morto Koyu’ndaki düşman gemilerine torpido hücumu için düğmeye basıldı. Görev Muavenet-i Milliye muhribine verildi. Muavenet-i Milliye Morto Koyu’nda demirli Goliath’ı torpilledi. İngiliz HMS Goliath zırhlısı, 750 kişilik mürettebatından 570’ini de beraberinde götürerek iki dakika içinde battı.
12-13 Mayıs gecesi gerçekleşen bu saldırı, İngilizlerin artık filo desteğinden yoksun kalacağının da habercisiydi. İngiliz Savaş Kabinesi paniğe kapıldı ve Londra’dan filonun en kıymetli gemisi olan Quenn Elizabeth’in derhal geri gönderilmesi emri geldi. İngilizler Quenn Elizabeth’i derhal geri çekti. Quenn Elizabeth ile birlikte İngiltere’ye dönen Prince of Wales, Implacable ve London ile onlara eşlik eden destroyer ve hafif kruvazörlerden hiçbiri Çanakkale Boğazı’na bir daha dönmeyecekti.

DİĞER VİDEOLAR

Verified by MonsterInsights