Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

En çok konuşulan tatil beldeleri: Bodrum ve Çeşme

Araştırma sonucuna göre; en çok konuşulan tatil beldesi Bodrum olurken en az konuşulan yer ise Cunda oldu. İşte araştırmanın detayları…

Araştırma sonucuna göre; en

Medya Takip Merkezi (MTM) medyada en çok konuşulan tatil beldelerini araştırdı. Araştırma sonucuna göre; en çok konuşulan tatil beldesi Bodrum olurken en az konuşulan yer ise Cunda oldu. İşte araştırmanın detayları…

Bu yıl eğitim-öğretim dönem sonunun Kurban Bayramı ile birleşmesini fırsat bilen pek çok kişi tatil beldelerine akın etti. Yerli ve yabancı pek çok kişinin tatil beldelerine hücum etmesi ve bu beldelerdeki işletmelerle yaşadığı fiyat sorunları, habercilerin tatil haberi seferberliğini de başlatmış oldu.

Peki, Kurban Bayramı ve sonrası oluşan büyük hareketlilik, medyaya nasıl yansıdı? Tatil beldeleri ve bağlı bulundukları il ve bölgelerin haber dağılımı nasıl gerçekleşti? Hangi belde, il ve bölgeler medyada daha çok konuşuldu?

Bodrum ve çeşme hareketli, Cunda ve Bozcaada sakin

Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından 10 bini aşkın yazılı basın, TV, internet ve sosyal medya mecraları üzerinden yapılan tarama sonuçları, en çok haberleştirilen tatil beldelerini gözler önüne serdi. MTM’nin kurumsal raporlama aracı Analytics sonuçlarına göre; tatil haberlerinde artışın gözlendiği 16 Haziran – 23 Haziran tarihleri arasında en çok konuşulan tatil beldesi 4 bin 268 haber ile Bodrum oldu.

Geçmişte daha çok ünlü isimlerin tatil haberleriyle gündeme gelen tatil beldelerinde ibre tersine dönmüş durumda. Son birkaç yıldır daha çok işletmelerin fahiş fiyat uygulamaları, faturalardaki KDV usulsüzlükleri ve resmî tatil süreçlerinde yaşanan trafik ile gündeme gelen tatil beldelerinde Bodrum önceliği kimseye kaptırmıyor. Önceki tatil dönemlerinde magazin haberleriyle zirveye oturan Bodrum; günümüzde fiyat, fatura ve trafik konularıyla yine listenin zirvesinde yer alıyor.

Bodrum ile benzer haberlerle ilgi odağı haline gelen İzmir’in gözde tatil beldesi Çeşme’nin 4 bin 164 haberle ikinci sıraya oturduğu listede, Muğla’nın popüler tatil beldesi Marmaris ise 2 bin 962 haberle üçüncü sırada yer aldı.

Yabancıların en çok tercih ettiği Antalya ve Antalya’ya bağlı tatil beldelerinin basının ilgi odağı olmaktan çıktığı listenin son iki sırasına ise Marmara Bölgesi’nden Cunda ve Bozcaada yerleşti.

Muğla tek başına 5 ilden daha fazla konuşuldu!

Datça, Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi pek çok popüler tatil beldesine ev sahipliği yapan Muğla, en çok konuşulan tatil illeri listesinin zirvesinde yer alıyor. Toplam 10 bin 319 haber sayısına ulaşan Muğla’nın; tek başına İzmir, Antalya, Aydın, Çanakkale ve Balıkesir’in haber toplamından daha fazla habere yansıdığı görülüyor. Bayram tatilinde Muğla’ya bağlı Fethiye, Bodrum ve Marmaris beldelerinden Yunan adalarına gitmeye çalışanların oluşturduğu yoğunluk ve kapılarda yaşanan vize sorunları da Muğla haberlerindeki artışın ana nedenleri arasında yer alıyor.

İzmir’in ikinci, Antalya’nın üçüncü, Aydın’ın dördüncü olduğu listede Çanakkale ve Balıkesir ise son sırada kendilerine yer buldu.

Araştırma sonucuna göre; tatil haberlerine en fazla ilgi gösteren mecra; elektronik medya olurken, en az ilgi gösteren mecra ise yazılı basın oldu.

Basının gözdesi Ege Bölgesi

Medyada en çok yansıma bulan tatil beldelerinin bölge dağılımına bakıldığında; Muğla, Aydın ve İzmir’in bulunduğu Ege Bölgesi’nin, 16 bin 644 haber ile söz konusu tarih aralığındaki tatil beldeleri haberlerinin %83’üne ev sahipliği yaptığı görülüyor. Antalya merkezli 2 bin 821 haber ve %14’lük yansıma oranı ile Akdeniz’in ikinci sıraya yerleştiği listede Balıkesir ve Çanakkale’ye ev sahipliği yapan Marmara Bölgesi ise 561 haber ve %3’lük yansıma payı ile üçüncü sırada yer aldı.

Tatil beldelerinin haberlere konu olma biçiminde, olumludan olumsuza doğru yaşanan bu değişimin, uzun vadede tatilcilerin lokasyon tercihlerinde bir değişikliğe neden olup olmayacağı ise şimdiden merak konusu!

Verified by MonsterInsights