Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Video Galeri

Mevzu para değil, hesapsızlık! Kıbrıs’ı nasıl kaybettik?

Osmanlılar Kıbrıs’ın sadece kiralandığını, yönetimin geçici olarak İngilizlere bırakıldığını düşünüyorlardı ama bu ham hayalden ibaretti. Kıbrıs’a İngiliz bayrağı çekildikten sonra bir daha geri dönüş olmadı. Süreç bugünlere kadar geldi.

Kıbrıs Adası, 1878 yılında tek kurşun atılmaksızın, Osmanlı Devleti tarafından İngiliz yönetimine teslim edildi. İngiliz diplomasisi bunu, İngiltere’nin teklif ettiği ‘Osmanlı-İngiliz İttifak Antlaşmasını” Osmanlı hükümetine yalan-dolan ve baskıyla imzalatmak suretiyle başardı. Binlerce şehit verilerek kazanılan ve aradan geçen 300 yılda Türklere de yurt olan böylesine önemli bir vatan toprağının, diplomatik bir anlaşmayla kiralanarak İngiltere’ye terk ve teslim edilmesi, Türk tarihinde benzeri görülmemiş korkunç bir gaflet ve zilletti. Bunun nasıl ve hangi şartlar altında gerçekleştiğini bilmek ve tarihi olaylardan ibret dersi çıkarmak gerekir.

93 Harbi”nin ardından Osmanlı ile Rusya arasında, 3 Mart 1878 tarihinde Ayastefanos Antlaşması imzalanmıştı. Bu antlaşmanın şartları Osmanlı açısından, neredeyse devleti çöküşe götürecek kadar ağırdı. Sultan II. Abdülhamit çareyi Avrupa devletlerini Rusya’ya karşı kullanarak, durumu hafifletmekte aramaktaydı. II. Abdülhamid tarafından kışkırtılan İngiltere’nin baskısıyla, Rusya antlaşmanın elden geçirilmesini kabul etti. Bunun için Berlin’de bir kongre toplanacaktı. İngiltere, Berlin Kongresi’nde, Osmanlı Devleti’nin çıkarlarını savunacağına ve Rus Çarlığına karşı onu koruyacağına dair söz verdi ve bunun için Akdeniz’de bir üs yani Kıbrıs Adası’nı istedi. Berlin kongresinden 9 gün önce 4 Haziran 1878’de imzalanan Kıbrıs Konvansiyonu ile Kıbrıs Adası, İngiltere’ye kiralandı. Sözleşmeye imzalar atıldı: Geçmiş olsun!

Osmanlılar Kıbrıs’ın sadece kiralandığını, yönetimin geçici olarak İngilizlere bırakıldığını düşünüyorlardı ama bu ham hayalden ibaretti. Kıbrıs’a İngiliz bayrağı çekildikten sonra bir daha geri dönüş olmadı. Süreç bugünlere kadar geldi. Peki kira ne kadardı? Detaylar videoda…

KIBRIS BARIŞ HAREKATI VİDEO SERİMİZDEN

Video Listesi

DİĞER VİDEOLAR

Verified by MonsterInsights