Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Video Galeri

Rum taburlarını süpüren iki kahraman bölük -1974 Kıbrıs

VİDEO – 1. Komando Tabur Komutanı Yarbay Cemal Eruç, iki bölüğünü Doğruyol ve Atak Tepe hattına gönderdi. Üç muhabereci askerimizi şehit eden iki Rum taburuna karşı, iki bölük… Böylece, “bitmeyen en uzun gece” diye tarihe geçen o gecenin mücadelesi başladı.

20 Temmuz 1974’te yani Kıbrıs Barış Harekatı’nın ilk günü, henüz birleşememiş ve temas sağlayamamış olan Türk deniz piyade ve komando birliklerimiz, Rum komando taburlarının Atak Tepe ve Doğruyol’u ele geçirmesi üzerine tehlikeli bir duruma geldi. Rumlar Saint Hilarion kalesi ve Boğaz bölgesini de ele geçirip, çıkarma birliklerimizi çok zor durumda bırakacaklardı.

Yazar Tayfun Çavuşoğlu, Kıbrıs Barış Harekâtı’nın ilk gecesi yaşananları anlattı:

Atak Tepe ve Doğruyol’un Rum komando taburu tarafından baskınla düşürüldüğü ve orada bulunan 3 muhabereci askerimiz ve mücahitlerin vahşice katledildiği, St. Hilarion bölgesinde atış poligonunda bulunan 1. Komando Tabur Komutanı Yarbay Cemal Eruç’a bildirildi. Eruç bunun üzerine iki bölüğünü Doğruyol ve Atak Tepe hattına gönderdi. İki Rum taburuna karşı, iki bölük… Böylece, “bitmeyen en uzun gece” diye tarihe geçen o gecenin mücadelesi başladı.

O gece Türk askeri Beşparmak Dağları’nda sonuna kadar ölüm kalım mücadelesi vermiştir. Kaybedilen tepeler geri alınır. O iki Rum taburu bir daha hiç savaş sahnesinde hiç görünmez. Kıbrıs Barış Harekatının kaderi o gece çizilmiştir. Harekâtın güvenle devam etmesini sağlayan o müthiş geceden detaylar videoda…

KIBRIS BARIŞ HAREKATI VİDEO SERİMİZDEN

Video Listesi

DİĞER VİDEOLAR

Verified by MonsterInsights