Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Video Galeri

TMT olmasa! Kıbrıs’ta Türk bulamazdık…

VİDEO – Kıbrıs Barış Harekâtı döneminin mücahitlerinden biri, Türk Mukavemet Teşkilatı TMT’yi değerlendirirken şöyle demişti: “TMT kurulmamış olsaydı, Kıbrıs’ta Türk bulamazdınız…”

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hızla gelişen başarısının arkasında, Kıbrıslı Türklerin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle oluşturduğu Türk Mukavemet Teşkilatı vardı.

Paraşüt ya da helikopterlerle indirilen birlikler, Kıbrıs’ta Türk mücahitlerin kontrolündeki alana yönlendirildi. Harekâtın ilk saatlerinde, paraşütü açılmadığı için şehit olan bir askerimizin dışında kaybımız olmadı.

Kıbrıs’a indirilen birlikler, harekâtın sonraki aşamasında Yunan ve Rumlarla savaşmak zorunda kaldı. Denizden çıkan birliklerimiz de ilk başta çok yoğun bir mukavemete uğramadı. Dağlardan Rumlar tarafından açılan ateşe, denizdeki gemilerimiz toplarıyla müdahale etti.

Rum birlikleri ancak akşama doğru çok yoğun taarruz konumuna geçebileceklerdi. Kıbrıs Barış Harekâtı döneminin mücahitlerinden biri, Türk Mukavemet Teşkilatı TMT’yi değerlendirirken şöyle demişti: “TMT kurulmamış olsaydı, Kıbrıs’ta Türk bulamazdınız…”

Gerçekten de TMT, kuruluş ve faaliyet zamanlaması bakımından, hem Kıbrıs Türklerinin hayatta kalmasını sağlamış, hem de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’a çıkmasını kolaylaştırmıştır.

Detaylar videoda…

KIBRIS BARIŞ HAREKATI VİDEO SERİMİZDEN

Video Listesi

DİĞER VİDEOLAR

Verified by MonsterInsights