Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Video Galeri

Unutma, unutturma! C.Topel – İ.Karaoğlanoğlu – F.Ercan – A.Yavuz

VİDEO – Kıbrıs’ta adeta bayraklaşmış birçok sembol isim var. Bu videoda dört hayat hikayesini aktaracağız: Cengiz Topel, Adem Yavuz, Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu, Binbaşı Fehmi Ercan…

Enosis hayaliyle yanıp tutuşan Kıbrıs Rumları, İngiltere-Yunanistan ve Türkiye’nin garantörlüğünde bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından azınlık gördükleri Türkleri hedef aldılar.

1963’ten itibaren yoğunlaşan Rum zulmü, ancak 1974’teki Kıbrıs Barış Harekâtı ile sona erecekti. Batı dünyasının desteğini arkalarına alıp bugün mazlum rolü oynayan Rumların, 1960’lı yıllardan buyana Kıbrıs Türklerine yaşattığı acı ve zulüm ne unutulabilir ne de unutturabilir.

Kıbrıs’ta adeta bayraklaşmış birçok sembol isim var. Bu videoda dört hayat hikayesini aktaracağız: Cengiz Topel, Adem Yavuz, Albay Halil İbrahim Karaoğlanoğlu, Binbaşı Fehmi Ercan…

PİLOT YÜZBAŞI CENGİZ TOPEL – Ağustos 1964’teki Erenköy hava harekatı sırasında uçağı isabet alınca paraşütle atladıktan sonra Rumlara esir düşen Pilot Yzb. Cengiz Topel, işkenceyle şehit edildi.

GAZETECİ ADEM YAVUZ – İkinci Barış Harekâtı sırasında Kıbrıs’a giden gazeteci kafilesindeydi. Lefkoşe yakınlarında Rumlar tarafından esir alındılar. Rum askeri tarafından kasten karnından vurulan Gazeteci Adem Yavuz, ağır yaralı olarak Türkiye’ye getirildi ama kurtarılamadı.

ALBAY HALİL İBRAHİM KARAOĞLANOĞLU – Albay Karaoğlanoğlu, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda, adaya ilk çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri 50. Piyade Alayı’nın komutanıdır. Geçici karargah olarak kullandığı evin önünde meydana gelen patlamada şehit düştü.

PİLOT BİNBAŞI FEHMİ ERCAN Binbaşı Fehmi Ercan, Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında karaya çıkan Türk birlikleri ile Türk Hava Kuvvetleri arasında irtibat subayı olarak görev yapıyordu. 20 Temmuz gecesi Albay H. İbrahim Karaoğlanoğlu ile birlikte karargâhın önünde meydana gelen patlamada şehit oldu.

KIBRIS BARIŞ HAREKATI VİDEO SERİMİZDEN

Video Listesi

DİĞER VİDEOLAR

Verified by MonsterInsights